Najpiękniejsze festiwale

Inspe Szczecin > Blog > Bez kategorii > Najpiękniejsze festiwale

NAJPIĘKNIEJSZE FESTIWALE ŚWIATA

Lato, to wyczekany czas pikników, koncertów, wyjazdów wakacyjnych i festiwali. Tegoroczne wakacje będą bardzo różniły się od wszystkiego, do czego przywykliśmy. Aby trochę otrzeć łzy postanowiliśmy dzisiaj powspominać najpiękniejsze festiwale świata. Kryterium piękna nie będą jednak atmosfera, ludzie czy wartości artystyczne a sceno technika, scenografia i dekoracje!

Oto najpiękniejsze z nich według nas:

ALFA FUTURE PEOPLE, Rosja

Alfa Future People, to festiwal muzyki elektronicznej, technologii i sztuki współczesnej, odbywający się co roku w lipcu, w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie. Scenografia tego wydarzenia to  jest jedno, wielkie, nowoczesne dzieło sztuki. Została ona zainspirowana filmem „Metropolis” z 1927 roku. Ten futurystyczny projekt zawiera gigantyczną głowę cyborga, z ruszającymi się ustami. W innym roku, była to makieta kobiety  z przyszłości, której ciało zmieniało kolory w rytm muzyki. To w nich znajduje się kapsuła Dj-a. Cała konstrukcja posiada: 30 wyrzutni płomieni i dymu, liczne oświetlenie LED i możliwość pokazów fajerwerków 360 stopni.

COACHELLA, USA

Jeden z najpopularniejszych festiwali świata. Co roku odwiedza go około 700 tya, uczestników z całego świata. Trwa on 6 dni i jest najlepiej zarabiającym festiwalem w USA! Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to wybudowane ogromne miasteczko z młyńskim kołem, sklepami, barami, teatrem i kilkoma scenami. Uroku i oryginalności dodają jednak ogromne, trójwymiarowe konstrukcje znajdujące się w pustych przestrzeniach. Są to motyle, astronauci, kolorowe wieże, czy gwiazdy – w zależności od tematu przewodniego. Wszystko jest perfekcyjnie dopracowane i kolorowe.

DEFQON, Australia, Holandia, Chile

Festiwal hardcore techno, hard house i hard trance. Odbywa się cyklicznie od 2003 i jest organizowany przez Q-dance. Co roku zachwycają nas oryginalnymi projektami. Są one bardzo, ale to bardzo kolorowe. Scena, światła, dym, konfetti i latające wśród publiczności balony lub piłki. Wszystko to jest nasycone masą kolorów. Konstrukcje na scenie przybierają najróżniejsze kształty: motyla, głowy w masce, czy gotyckiego zamku. Co wyróżnia twórców scenografii?  Nie boja się niczego i potrafią wykorzystywać przeszkody, jak woda na terenie festiwalu, którą przeobrazili w fosę wokół zamku.

FEST FESTIWAL, Polska

“Cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Ale nie w tym przypadku! W Polsce odbywają się wspaniałe festiwale – jednym z nich jest Fest Festiwal, odbywający się w Chorzowie. W miasteczku tym możemy znaleźć camping, różne sceny muzyczne i taneczne, food trucki, strefę fashion, czy wioskę wina. Dekoracje są bardzo oryginalne i szalone. Wiszące z drzew barwne wstążki, różowe namioty i kolorowe, podwieszane dekoracje, sprawiają, że czujemy się jak w innym wymiarze.

ELECTRONIC DAISY, USA

Największy festiwal muzyki elektronicznej, odbywający się w Las Vegas. Scena inspirowana jest 4 żywiołami: ogniem, wodą, ziemią i powietrzem. Ma ona prawie 150 metrów szerokości i idealnie wpasowuje się w lokalny krajobraz. Motywem przewodnim sowa. Na pełną błysku konstrukcję składają się: gejzery, wodospady, lasery, punkty pirotechniczne i konfetti.

SZIGET, Węgry

Tygodniowa impreza, odbywająca się na jednej z wysp Budapesztu. Na jego terenie znajdziemy klasyczne campingcamping, ale również: splash camping, siesta camping, czy najbardziej elegancki z nich- glamping. Ponad połowa uczestników to osoby z zagranicy. W prostocie siła. Sama scena zazwyczaj posiada proste, kilkukolorowe dekoracje, np. biało- czerwone. Jednak w całym miasteczku znaleźć możemy trójwymiarowe konstrukcje. A szaleństwa dodają wypuszczane w jednym momencie kolorowe balony lub piłki w ogromnych ilościach.

AWEKNINGS, Holandia

Największa impreza techno na świecie, odbywająca się od ponad 22 lat w Holandii. Tutaj główna scena co roku przypomina gigantyczną konstrukcję z klocków! Ten ogromny park techno składa się zazwyczaj z 8 scen i czterech namiotów. Scenotechnika nawiązuje do sztuki abstrakcyjnej, wyposażona jest w liczne ekrany, reflektory, światła led i lustra. Geometryczne, abstrakcyjne formy stały się znakiem rozpoznawczym scen festiwalu i robią naprawdę ogromne wrażenie.

TOMORROWLAND, Belgia

Tego festiwalu nie trzeba chyba przedstawiać. Jest to jeden z największych festiwali świata, odbywający się w miejscowości Boom, w Belgii. Bilety na niego wyprzedają się w kilka minut i nic dziwnego, ponieważ zachwyca tam nie tylko muzyka, atmosfera i zabawa, ale przede wszystkim scenografia. Scena jest dopracowane w każdym detalu. Mogliśmy zobaczyć między innymi tematykę podwodną, cyrkową, maskaradę, czy wulkan. Twórcy projektują ją nie tylko kilka miesięcy, ale już nawet lat wstecz, ponieważ samo przygotowanie takiego dzieła trwa bardzo długo.

BURNING MAN, USA

Jest takie miejsce na ziemi, którego niezamieszkana przez nikogo pustynia raz do roku staje się miejscem tajemniczego festiwalu, jakim jest Burning Man. Miejscem tym jest Black Rock City w Nevadzie. Festiwal nosi nazwę od rytualnego podpalania kukły w sobotni wieczór. Jest to wydarzenie nie tylko muzyczne, ale również wielkie widowisko ognia i pasku. W przeciwieństwie do innych festiwali, nie ma tutaj ścisku pod sceną, a ogromne przestrzenie do dyspozycji uczestników. Widok z lotu ptaka zachwyca. Festiwal przypomina trochę neopogańskie święto. Punktem kulminacyjnym jest palenie największej ze scenografii.